Strona główna

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie

2012/2013

16 lutego 2013 - Obrączkowanie łabędzi nad Wisłą

Bulwar Rodła (50.05464°N 19.927617°E)

W ten zimowy dzień grupa do zadań specjalnych sekcji przyrodniczej z naszego Ośrodka dokonała rozpoznania terenowego na lewym brzegu Wisły, w rejonie Mostu Dębnickiego w Krakowie.

 

Fotografia: Przemysław Barszcz z łabędziemPodczas wyjścia, które zorganizował pan Przemysław Barszcz, Prezes Polskiej Fundacji Przyrodniczo-Leśnej, grupa uczniów i sympatyków sekcji wzięła udział w akcji obrączkowania łabędzi prowadzonej przez ornitologów z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego. Dzięki sprawnemu działaniu, schwytane łabędzie zostały zbadane, zważone i zmierzone. Każdy z łabędzi otrzymał specjalne obrączki, które w przypadku ponownego złapania w innym miejscu na świecie, będą źródłem informacji, co to za ptak i skąd przybył. Taka wiedza jest bardzo cenna – pozwala lepiej poznać i chronić ptaki. Informacje o ptasich wędrówkach trafiają czasem do ornitologów bardzo okrężnymi drogami. Tak było w przypadku metalowych ptasich obrączek, które pewien poszukiwacz skarbów znalazł przy pomocy wykrywacza metali i przekazał do ornitologicznej stacji badawczej.

 

Zimowa Wisła w mieście jest dobrym miejscem obrączkarskich łowów na łabędzie. To tu spore stado tych majestatycznych ptaków spędza zimę, zanim rozproszy się wiosną po stawach, jeziorach i mokradłach w celu założenia gniazda. Ponieważ łabędzie to ptaki nie tylko piękne, ale również wielkie i bardzo silne, chwytaniu ich nad wielką, lodowatą rzeką towarzyszył prawdziwy dreszcz emocji.

 

Dokumentacja fotograficzna

powrót »
Czcionka standardowa Czcionka duża Czcionka bardzo duża biały tekst, czarne tło czarny tekst, żółte tło kolorystyka standardowa