Strona główna

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie

Aktualności

11-17 czerwca 2019 - Wizyta uczniów w Marburgu

 

Logotyp: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

 

Wymiana ze szkołą Deutsche Blindenstudienanstalt w Marburgu

 

Wymiana uczniowska z ośrodkiem Deutsche Blindenstudienanstalt (blista) w Marburgu odbywa się rokrocznie już od 29 lat dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami realizują w Krakowie i w Marburgu urozmaicony program, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku, mający na celu doskonalenie konwersacji, integrację młodzieży, poznawanie historii i geografii regionu oraz szeroko pojętą rewalidację.

 

W dniach 11–17 czerwca w Marburgu obie grupy brały udział w bogatym programie przygotowanym przez gospodarzy. Nasi uczniowie nie tylko zwiedzili szkołę z uwzględnieniem poszczególnych pracowni, ale także uczestniczyli w wybranych lekcjach (chemia, matematyka, wf.). Zwiedzanie Marburga było również bardzo interesujące, szczególnie że przekazywanie wiadomości z historii przewodnik urozmaicił quizem, polegającym na odgadywaniu czy dana informacja była prawdziwa, czy wymyślona. Wszystkim bardzo podobała się wycieczka do Wiesbaden – zamek Freundenberg, „zamek zmysłów”. Odbywają się tam różnego rodzaju warsztaty, w których mogą brać udział także osoby niewidome. Duże wrażenie zrobiła sala z gongami, gdzie można było poddać się relaksowi, leżąc na drewnianej podłodze i wsłuchując się w dźwięki gongów. Ponadto uczniowie pływali po rzecze Lahn na rowerach wodnych, brali udział w Nocy Muzeów i w koncercie gitarowym.

 

Niemieccy partnerzy projektu przebywali w Krakowie 6–12 maja. Zwiedzili Ośrodek podczas Dnia Otwartego, dlatego mogli szczegółowo zapoznać się ze wszystkimi aspektami naszej działalności. Ponadto uczestniczyli w warsztatach plastycznych – na podstawie legendy o Smoku Wawelskim tworzyli figurkę smoka z zapachowej masy solnej. Dużego smoka odwiedzili podczas zwiedzania Krakowa. Poznanie najważniejszych zabytków Starego Miasta ułatwiły dotykowe makiety z brązu, posiadające opisy eksponowanych obiektów także w brajlu w języku angielskim. Natomiast szczególnym elementem poznawania historii była wizyta w jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Fabryce Schindlera – w budynku administracyjnym dawnej fabryki naczyń emaliowanych Deutsche Emailwarenfabrik (DEF) Oskara Schindlera. Nie zabrakło także atrakcji turystycznych poza Krakowem – spływ Dunajcem na flisackiej tratwie, degustacja w Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnicy, grill w Olszanicy. W ramach kontaktu z pięknem natury w aspekcie bardziej egzotycznym uczniowie odwiedzili krakowską Papugarnię Amazonia, gdzie z bliska mogli podziwiać barwne ptaki. W czasie całego pobytu gościom z Niemiec towarzyszyli polscy koledzy.

 

Fotografie

 

Fotografia: Polsko-niemiecka grupa - uczestnicy wymiany

 

powrót »
Czcionka standardowa Czcionka duża Czcionka bardzo duża biały tekst, czarne tło czarny tekst, żółte tło kolorystyka standardowa