Strona główna

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie

Aktualności

12 grudnia 2016 - Dotknięcie tradycji - zbudujmy szopkę

 

Projekt MHK

 

Logotyp: Muzeum Historyczne Miasta KrakowaUczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum naszego Ośrodka wspólnie z uczniami Gimnazjum nr 34 uczestniczyli w projekcie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Dotknięcie tradycji – zbudujmy szopkę”. Celem projektu było wykonanie szopki krakowskiej, która weźmie udział w 74. Konkursie Szopek Krakowskich.

 

 

Warsztaty edukacyjne

 

Podczas projektu, trwającego od września do grudnia 2016, uczestnicy brali udział w licznych wydarzeniach. Pierwsze spotkanie integracyjne w ramach projektu odbyło się w Internacie naszego Ośrodka. Zaprezentowano sposoby funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku, metody rewalidacji wychowanków, współczesne techniki brajlowskie oraz pracę z zakresu orientacji przestrzennej.

 

Ponadto przed budową szopki odbyły się warsztaty edukacyjne w formie wycieczek po Krakowie. Zajęcia miały na celu zapoznanie z historią i architekturą najważniejszych obiektów historycznych Krakowa: Drogą Królewską, Rynkiem Głównym, Sukiennicami, Ratuszem, Kościołem Mariackim, ulicami Starego Miasta, Kościołem św. Piotra i Pawła, Kościołem św. Andrzeja, ulicą Kanoniczą oraz wszystkimi obiektami Wzgórza Wawelskiego. Niewidome dzieci poznawały zabytki dotykowo poprze stałe ekspozycje makiet na Rynku Głównym i Wawelu oraz wykonane przez pracowników Muzeum makiety obiektów sakralnych i mapy brajlowskie Krakowa. Dzięki takim warsztatom uczniowie mogli świadomie wykorzystać elementy architektoniczne zabytków w budowanej szopce.

 

Warsztaty szopkarskie

 

Następnym etapem projektu był cykl warsztatów szopkarskich w pracowni modelarskiej MHK Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35. Efektem spotkań było zbudowanie od podstaw tradycyjnej szopki krakowskiej wraz z wykończeniem plastycznym i udekorowaniem. Zajęcia były specjalnie przygotowane dla osób z dysfunkcją wzroku. Na pierwszych warsztatach dzieci wykonały konstrukcję szopki wzorowaną na zabytkach Krakowa. Na następnych wybierały faktury, kolory i materiały do poszczególnych elementów szopki. Ostatnie warsztaty poświęcone były stworzeniu dekoracji i postaci przestrzennych.

 

74. Konkurs Szopek Krakowskich

Fotografia: Szopka wykonana przez naszych wychowanków

 

1 grudnia 2016 odbyła się prezentacja szopek na Rynku Głównym. Z dumą informujemy, że nasza szopka została wyróżniona w kategorii szopek średnich w tak prestiżowym konkursie na najpiękniejszą szopkę krakowską.

 

12 grudnia 2016 w Pałacu Krzysztofory zostały wręczone nagrody uczestnikom projektu. Podkreślano zaangażowanie i kreatywność wychowanków: Mieczysława Bąka, Anastazji Kawulok, Aleksandry Koperny, Anity Mikołajczyk, Jessiki Pajdak, Alicji Rzehak, Amandy Szymczakiewicz, Wiktorii Wielowskiej. Po uroczystości nasi wychowankowie testowali specjalnie zaaranżowaną dla niewidomych odbiorców salę w Muzeum Historycznym. Ogólnie dostępna sala eksponuje dokumentację fotograficzną i filmową projektu oraz wykonaną szopkę i materiały, z których została stworzona.

 

Fotografie:

warsztaty edukacyjne

warsztaty szopkarskie

Film pt. „Dotknięcie tradycji – zbudujmy szopkę. Warsztaty w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa dla osób z dysfunkcją wzroku.”

 

powrót »
Czcionka standardowa Czcionka duża Czcionka bardzo duża biały tekst, czarne tło czarny tekst, żółte tło kolorystyka standardowa