Strona główna

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie

Aktualności

12 lutego 2015 - Koncert Rewers

 

Znak graficzny koncertu „Rewers”Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących

Szkoła Muzyczna I stopnia im. Majora Hieronima Henryka Baranowskiego

w Krakowie, ul Tyniecka 6

 

mają zaszczyt zaprosić na wyjątkowy koncert

w wykonaniu uczniów i nauczycieli ze szkół muzycznych regionu krakowskiego

 

Czwartek, 12 lutego 2015, godz. 18.00

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, ul. M. Konopnickiej 26

Wstęp wolny

 

 

Koncert „Rewers” organizowany jest już po raz drugi. Podczas pierwszego koncertu, który odbył się 7 lutego 2013 roku w naszym Ośrodku, wystąpili pianiści – uczniowie szkół muzycznych I i II stopnia z Krakowa i Wieliczki oraz studenci krakowskiej Akademii Muzycznej. Koncert został bardzo dobrze odebrany, co skłoniło organizatorów do rozwinięcia jego formuły. Dzięki przychylności Dyrekcji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, tegoroczny koncert odbędzie się w sali koncertowej wyposażonej w fortepian koncertowy firmy „Yamaha”.

 

Naszą intencją jest, by „Rewers” stał się okazją do spotkania przy fortepianie pianistów w różnym wieku, reprezentujących różne ośrodki kształcenia muzycznego w regionie krakowskim, w tym uczniów naszej Szkoły Muzycznej. Wyjątkowość koncertu spowodowana będzie niecodziennymi warunkami... odbędzie się bowiem w zupełnej ciemności.

 

„Gdy sztukę jaką umiesz już na pamięć, ćwicz się w nocy, po ciemku! Gdy oczy nie widzą ani nut, ani klawiszy, gdy wszystko znika – dopiero wtenczas słuch z całą delikatnością występuje – i wtedy można siebie prawdziwie dosłyszeć, dostrzec każdą usterkę, ręka zaś nabiera pewności i śmiałości, której nie jest w stanie nabrać, gdy grający na klawisze patrzy.” /F. Chopin/

 

Nadrzędnym celem, jaki nam przyświeca, jest zorganizowanie artystycznego wydarzenia, w którym muzyka i sztuka pianistyczna będą ogrywały główną rolę. Jednocześnie podczas koncertu chcielibyśmy poniekąd odwrócić rzeczywistość, stąd nazwa „Rewers”, poprzez stworzenie osobom pełnosprawnym warunków, które dla osób niewidomych są codziennością. Liczymy, że poza doznaniami spowodowanymi pięknem brzmienia fortepianu udział w koncercie, tak dla artystów jak i publiczności, będzie okazją do refleksji pozamuzycznych, do odnalezienia się w niecodziennej sytuacji i współodczuwania. Naszej inicjatywie przyświeca idea dążenia do pełnej integracji społecznej. W ciemności niezmieniona pozostanie tylko Muzyka. Wobec niej wszyscy zawsze jesteśmy równi.

 

powrót »
Czcionka standardowa Czcionka duża Czcionka bardzo duża biały tekst, czarne tło czarny tekst, żółte tło kolorystyka standardowa