Strona główna

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie

Aktualności

19 i 20 lutego 2020 - Koncerty Reminiscencje i Rewers


Mieczysław Kosz

Zanim ociemniały chłopiec stał się europejskiej sławy pianistą jazzowym, jego niełatwa droga przeprowadziła go najpierw z Zamojszczyzny do Lasek pod Warszawą, a następnie do Krakowa, gdzie zaczął stawiać pierwsze muzyczne kroki w nowo powstałej Podstawowej Szkole Muzycznej dla Dzieci Niewidomych przy ul. Józefińskiej 10. Uczęszczał do tej szkoły w latach 1952–1959 i był jednym z pierwszych jej uczniów. Kontynuował naukę w Szkole Muzycznej II st. przy ul. Warszawskiej.

 

Z biegiem lat lokalizacje krakowskich szkół muzycznych uległy zmianom: szkoła z ul. Warszawskiej mieści się przy ul. Basztowej, szkołę muzyczną dla dzieci niewidomych odnajdziemy przy ul. Tynieckiej, zaś pod adresem ul. Józefińska 10 działa zespół szkół muzycznych I i II stopnia szczycący się jedyną pośród szkół muzycznych w mieście sekcją jazzową. Dlatego właśnie w szkole przy ul. Józefińskiej 10 postanowiono upamiętnić wyjątkowego człowieka, który na przekór niepełnosprawności zdołał osiągnąć szczyty w dziedzinie pianistyki jazzowej – i to w czasach gdy jazzu nie wolno było grać w szkołach.

 

Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w koncertach i wydarzeniach z udziałem reprezentantów placówek, które miały swój udział w edukacji Mieczysława Kosza oraz osób, które go pamiętają i zechcą podzielić się wspomnieniami, przybliżając przy tym fragment historii krakowskiego szkolnictwa muzycznego. Zaproszenie przyjęli m.in. Krzysztof Karpiński, autor biografii „Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu” oraz osoby, które pamiętają Mietka z lat szkolnych i… zajęć pozaszkolnych lub które współpracowały z nim przy projektach muzycznych – Grażyna Jaworska-Nazarko, Kazimierz Jonkisz, Andrzej Zarycki.

 

Zapraszamy do przejścia Śladami Mieczysława Kosza, czyli do udziału w następujących wydarzeniach artystycznych poświęconych jego osobie:

 

Fragment plakatu: Reminiscencje Mieczysława Kosza„Reminiscencje”

Środa 19 lutego 2020, godz. 18.00

Szkoła Muzyczna I i II st. im. Bronisława Rutkowskiego

Kraków, ul. Józefińska 10

 

Odsłonięcie muralu autorstwa Michała Myszkowskiego
Koncert w wykonaniu nauczycieli sekcji jazzu oraz gościa specjalnego – Kazimierza Jonkisza

 

Logotyp: Rewers, koncert w ciemności

„Rewers” – koncert przy zgaszonych światłach

Czwartek, 20 lutego 2020, godz. 17.00

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Kraków, ul. M. Konopnickiej 26, sala koncertowa

 

Kolejna edycja koncertu organizowanego z inicjatywy naszej Szkoły Muzycznej, tym razem w wykonaniu uczniów szkół muzycznych związanych z edukacją Mieczysława Kosza: im. Edwina Kowalika przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach, im. Hieronima Henryka Baranowskiego w naszym Zespole (ul. Tyniecka), im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie (ul. Basztowa), im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie (ul. Józefińska) oraz gościa specjalnego – Grzegorza Dowgiałło, niezwykłego niewidomego pianisty i wokalisty jazzowego.

 

Plakaty: Śladami Mieczysława KoszaReminiscencjeKoncert Rewers

 

Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny

 

powrót »
Czcionka standardowa Czcionka duża Czcionka bardzo duża biały tekst, czarne tło czarny tekst, żółte tło kolorystyka standardowa