Strona główna

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie

Aktualności

21 listopada 2014 - Jubileusz Szczepu Zielone Słońce

 

Szczep Zielone Słońce działający na terenie naszego Ośrodka świętował 55 rocznicę powstania. Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości: Barbara Planta – dyrektor Ośrodka, Małgorzata Bała – dyrektor Szkoły Muzycznej, Elżbieta Hardzina i Marcin Dębski – kierownicy Internatu, hm. Dorota Kołakowska – kierowniczka Wydziału Nieprzetartego Szlaku Głównej Kwatery, hm. Mariusz Siudek –  Komendant Chorągwi Krakowskiej, hm. Joanna Sierant – Komendantka Hufca Kraków-Podgórze, Alicja Roztocka – przedstawicielka Małopolskiego Oddziału PFRON, instruktorzy ZHP Głównej Kwatery, Chorągwi Krakowskiej, Hufca Kraków-Podgórze, zuchy, harcerze i instruktorzy Szczepu, ich rodzice oraz niezliczona ilość przyjaciół.

 

Był to szczególny dzień, wielkie święto dla byłych i obecnych zuchów i harcerzy Szczepu Zielone Słońce. Środowisko działa nieprzerwanie od 55 lat wśród dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku, rozwija się i wciąż stawia sobie nowe wyzwania. Obchody jubileuszowe rozpoczął uroczysty apel, w trakcie którego został odczytany rozkaz komendantki hm. Agnieszki Nawrockiej oraz odśpiewany hymn ZHP. Podczas gali w sali gimnastycznej usłyszeliśmy wiele ciepłych słów na temat działalności drużyn, postaw instruktorów, promowania idei Nieprzetartego Szlaku. Osoby, które w szczególny sposób były wsparciem i pomocą dla drużyn, pełniły służbę instruktorską, otrzymały Honorową Odznakę Szczepu w stopniu srebrnym lub brązowym.

 

Część oficjalną zakończył fantastyczny koncert piosenki harcerskiej, złożony z utworów znajdujących się na płycie wydanej z okazji jubileuszu, przeplatanych wywiadami z instruktorami oraz zdjęciami z harcerskiego szlaku. Przeniósł nas w niezapomniany czar harcerskiej watry, minionych biwaków, pozostających w pamięci chwil wspólnie spędzonych na obozach.

 

Kulminacją uroczystości było wniesienie jubileuszowego tortu, na którego szczycie znajdował się namiot harcerski, harcerze siedzący wokół ogniska, las. Nie mogło zabraknąć odśpiewania „Sto lat!”, czego wszyscy z całego serca Zielonemu Słońcu życzyli. Po koncercie był czas na rozmowy, wspomnienia, wpisy do księgi pamiątkowej, odwiedziny w harcerskim sklepiku i pyszny poczęstunek.

 

W godzinach wieczornych harcerze ponownie zebrali się, tym razem w kręgu, przy ogniu świec, by wspominać minione lata na harcerskim szlaku. Spotkaniu towarzyszyła wspaniała atmosfera, niejednemu podczas oglądania pamiątkowych zdjęć zakręciła się łezka w oku, nikt nie miał ochoty się żegnać.

 

Był to wspaniały, dostojny jubileusz. Mamy nadzieję, że jeszcze nie jeden przed harcerzami, dla których słońce ma zawsze kolor zieleni.

 

Fotografie z jubileuszu

 

Fotografia: Zielone Słońce - zdjęcie zbiorowe

 

Wiecej informacji na temat działalności Szczepu znajduje się na stronach:

WWW Ośrodka

WWW Szczepu Zielone Słońce

 

powrót »
Czcionka standardowa Czcionka duża Czcionka bardzo duża biały tekst, czarne tło czarny tekst, żółte tło kolorystyka standardowa