Strona główna

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie

Aktualności

23 czerwca 2016 - Opowieści z cygańskiego taboru

 

„Opowieści z cygańskiego taboru” otwierają cykl spektakli i warsztatów, zainspirowanych kulturą ludową różnych narodów, muzyką oraz baśniami.

 

Cyganie to wolne duchy. Dla nich największym skarbem jest wolność, największą radością wędrówka, największa mądrością baśnie, przekazywane z pokolenia na pokolenie. A roi się w nich od niezwykłych postaci, takich jak Urmy, czyli złe i dobre czarownice, Bengi – cygańskie diabły, czy ptaki Czarana, zjadające gwiazdy w ciemne noce. Baśnie cygańskie niosą też ze sobą mądre przesłania, tkliwe momenty, w których łza się w oku kręci, a także opowieści do śmiechu. Są tak różne od znanych nam baśni, jak Cyganie różnią się od innych narodów. I na pewno każdy znajdzie w nich coś dla siebie.

 

Dzieci i młodzież mogą uszczknąć trochę z cygańskiej mądrości ludowej, dowiedzieć się czegoś o cygańskiej kulturze, muzyce i może sami spróbować odnaleźć w sobie baśnie. Uczestnicy projektu zostali bowiem zaproszeni na wyprawę leśnymi bezdrożami wraz z cygańskim taborem, na poszukiwanie bajek i baśni cygańskich, od których w lasach aż się roi. Po spektaklu zaś na krótką sesję warsztatową – poznanie instrumentów ściśle związanych z kulturą cygańską oraz wspólne opowiadanie baśni rodem z cygańskiego taboru.

 

Baśnie z muzyką na żywo opowiadają trzy Cyganeczki: Katarzyna Gruszewska, Dorota Jarząbek-Rogaczyk i Joanna Mazewska.

 

Projekt realizowany przez Fundację Szafa Kultury, współfinansowany przez PFRON.

 

Plakat spektaklu „Opowieści z cygańskiego taboru”

 

 

powrót »
Czcionka standardowa Czcionka duża Czcionka bardzo duża biały tekst, czarne tło czarny tekst, żółte tło kolorystyka standardowa