Strona główna

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie

Aktualności

23 lutego 2019 - Szlakiem Tadeusza Kościuszki po Krakowie

 

Wycieczka ,,Szlakiem Tadeusza Kościuszki po Krakowie” miała na celu zarówno kształcenie umiejętności rozumienia przestrzeni w mieście, w oparciu o zwiększanie aktywności poznawczej uczniów, jak i budzenie poczucia więzi z Krakowem i minionymi pokoleniami walczącymi o niepodległość Polski.

 

Śladami bohatera wędrowali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami orientacji przestrzennej. Pan przewodnik ciekawie opowiedział o życiu Tadeusza Kościuszki i jego najważniejszych osiągnięciach. Uczestnicy wycieczki zwiedzili miejsca pobytu Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej, który 24 marca 1794 na Rynku Głównym złożył przysięgę, ogłaszając insurekcję. Wysłuchali również historii usypania kopca – pomnika, który nie tylko upamiętnia wybitnego dowódcę i patriotę, ale w świadomości narodowej Polaków stanowi trwały symbol idei wolności.

 

 

 Fotografia: Uczestnicy wycieczki z przewodnikiem przed Szarą Kamienicą; jak głosi tablica: W domu tym mieściła się główna kwatera Tadeusza Kościuszki i jego sztabu po wiekopomnym zaprzysiężeniu powstania narodowego w dniu 24 marca 1794 roku.     Fotografia: Pamiątkowa tablica z płaskorzeźbą Święcenie pałaszy, dzieło Alfreda Dauna z 1896, wmurowana w zewnętrzną ścianę Domku Loretańskiego – kaplicy po północnej stronie Kościoła Kapucynów, gdzie podczas mszy św. 24 marca 1794 generałowie Tadeusz Kościuszko i Józef Wodzicki złożyli ślubowanie i otrzymali poświęcone szable.

 

powrót »
Czcionka standardowa Czcionka duża Czcionka bardzo duża biały tekst, czarne tło czarny tekst, żółte tło kolorystyka standardowa