Strona główna

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie

Aktualności

28 maja 2015 - Dzień Języka Polskiego

 

Logotyp: Dzień Języka Polskiego 2015Święto języka polskiego odbyło się w szkołach ponadgimnazjalnych po raz trzeci. W tym roku nasze logo to połączenie pawiego pióra (część stroju krakowskiego i ważny rekwizyt w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego) oraz stalówki (symbol pisarstwa). Sala gimnastyczna została udekorowana zdjęciami pokazującymi magię i urok Krakowa. A wszystko dlatego, że hasło brzmiało: „Kraków w literaturze, literatura w Krakowie”.

 

Co robiliśmy w tym dniu? 11 drużyn wzięło udział w Grze Bardzo Krakowskiej. W wyobraźni wędrowaliśmy po Krakowie śladami pisarzy od renesansu po współczesność, od Wawelu po Nową Hutę. Czytaliśmy renesansowe zapiski i powieść hipertekstową. Tańczyliśmy Mrożkowskie tango i zapraszaliśmy do cienia jako lipa czarnoleska.

 

Fotografia: Zwycięska drużynaTrzy najlepsze drużyny to:

  1. Klasa II e – Ziemowit Gil, Karol Radwan, Rafał Rybczyk, Katarzyna Wojdan
  2. Klasa I a – Franciszek Cwalina, Adrian Ozga, Paulina Sarna, Dominika Wojcieszek
  3. Klasa II m – Bartosz Kiełt, Krzysztof Kołodziej, Marek Miśkowiec, Adam Zawrzykraj

 

Ci z uczniów, którzy nie brali udziału w Grze bardzo Krakowskiej zostali zaproszeni przez Martę Kozubek i Mariolę Stopińską oraz Agnieszkę Gugułę i Natalię Sobczyk z klasy II b, a także Mateusza Madejskiego z kl. I a do kreatywnych zabaw z tekstami literackimi.

 

A potem gościliśmy Mariusza Wollnego – autora m.in. bestselerowego cyklu powieści o Kacprze Ryxie. Wysłuchaliśmy bardzo ciekawej opowieści pt. „Z dziejów alchemii w dawnym Krakowie, Polsce i świecie”, a następnie pisarz odpowiadał na pytania zebrane wcześniej wśród wszystkich miłośników jego książek z naszego Ośrodka.

 

Klasa III e Technikum, a szczególnie Mateusz Wielgo, przygotowała prezentację multimedialną na temat niektórych twórców literatury polskiej i obcej, którzy odwiedzili nasze miasto lub mieszkali w nim i opisali swoje wrażenia.

 

Największym odkryciem tegorocznego Dnia Języka Polskiego był Konstanty Krumłowski – nasz własny, dębnicki twórca. Poznaliśmy jego życiorys, dawną gwarę krakowską. Z dużym aplauzem przyjęliśmy występ Naszej kapeli, czyli zespołu utworzonego przez uczniów z klasy I e, II m, II k, III b i I m, I z (Mieczysława Bąka, Tomasza Janeczko, Agnieszkę Lubczyńską, Katarzynę Mazurkiewicz, Piotra Michutę, Marka Miśkowca, Adama Zawrzykraja) oraz nauczycieli (Mirosławę Jankowską i Damiana Kędzię) śpiewających, prawie w strojach z epoki, dawne piosenki z tekstami Krumłowskiego.

 

Z prowadzeniem imprezy świetnie poradzili sobie debiutanci, uczniowie klasy I m Technikum – Magdalena Sroka oraz Patryk Ledniowski. Całość ozdabiały piosenki o Krakowie. Pomagali nam też Karina Szeloch z klasy II b oraz Rafał Rybczyk i Radek Smolka z klasy II e. Dziękujemy za nagłośnienie Dawidowi Widełce. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

 

Organizatorzy

Fotografie

Facebook

powrót »
Czcionka standardowa Czcionka duża Czcionka bardzo duża biały tekst, czarne tło czarny tekst, żółte tło kolorystyka standardowa