Strona główna

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie

2012/2013

2-6 października 2012 - Spotkanie uczestników projektu Comenius w Krakowie

 

Flaga PolskiW dniach 2–6 października 2012 odbyło się w naszym Ośrodku trzecie spotkanie uczestników projektu Comenius „Let’s See Together”.

 

Program, który opracowany został na czas spotkania, miał trzy główne założenia:

  • wymiana doświadczeń związanych z kształceniem uczniów niewidomych i słabo widzących,
  • poznawanie kultury i historii uczestników projektu,
  • integracja partnerów projektu.

 

W pierwszym dniu wizyty goście zwiedzali nasz Ośrodek oraz zapoznani zostali z jego organizacją i funkcjonowaniem. Szczególną uwagę zwrócili na te ciekawe rozwiązania i pomysły, które mogliby wykorzystać w swoich szkołach. Chcieli również poznać specyfikę pracy naszego pionu rewalidacyjnego, ponieważ w ich szkołach nie jest on tak rozbudowany jak u nas, a w szkole tureckiej właściwie wcale nie ma specjalistycznych zajęć rewalidacyjnych. Najwieksze zainteresowanie wzbudziły rehabilitacja, terapia widzenia i orientacja w przestrzeni. Nauczyciele szkół partnerskich ogladali techniki przygotowania pomocy dydaktycznych wykorzystywanych do nauki i rewalidacji. Uczestniczyli także w konferencji pt. Przygotowanie uczniów do nauki brajla. Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej z naszego Ośrodka przedstawiła program Sally Mangold, przeznaczony do pracy z dziećmi niewidomymi na etapie wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Nasi partnerzy z Turcji, Grecji i Rumunii chcą wprowadzić ten program w swoich szkołach.

 

Jednym z zadań, które uczestnicy projektu mieli zrealizować w Krakowie, było poznanie kultury i historii Polski. Wstępem do odkrywania naszych legendarnych korzeni był występ uczniów Szkoły Podstawowej, którzy przedstawili  w języku angielskim „Legendę o Smoku Wawelskim”. Piękne dekoracje, oprawa muzyczna, choreografia taneczna z Lajkonikiem w roli głównej oraz efekty dźwiękowe sprawiły, że był to wspaniały spektakl teatralny. Trzeba jednak przyznać, że także nasi goście bardzo dobrze przygotowali się do spotkania w Polsce. Dużo czytali o historii naszego kraju i chcieli poznać najważniejsze miejsca historyczne Krakowa. Wraz z przewodnikiem zwiedzili Wawel, Rynek i Kościół Mariacki, Kazimierz oraz Kopalnię Soli w Wieliczce. Na szlaku zwiedzania korzystali z makiet dla osób niewidomych. Nasi przyjaciele byli szczególnie zainteresowani wojenną i współczesną historią Polski. Grupy z Grecji i Turcji zwiedziły również obóz w Oświęcimiu.

 

Ważnym elementem wszystkich spotkań jest integracja uczestników. Z myślą o tym zorganizowane zostały warsztaty plastyczne, sportowe i kulinarne. Mamy nadzieję, że nasi projektowi partnerzy zachowają wiele wspomnień z wizyty w naszym kraju, Krakowie i Ośrodku. Podczas pożegnania dziękowali nam nie tylko za interesujący program pobytu, ale również za wspaniałą atmosferę i gościnę.

 

Fotografie ze spotkania w Polsce:

Kraków

Zwiedzanie Ośrodka

Wspólne warsztaty

Legenda o Smoku Wawelskim – film z przedstawienia

 

powrót »
Czcionka standardowa Czcionka duża Czcionka bardzo duża biały tekst, czarne tło czarny tekst, żółte tło kolorystyka standardowa