Strona główna

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie

Aktualności

7 kwietnia 2016 - Drukarka 3D w prezencie od OMNI3D, dzięki NOTJUSTSHOP

 

Kolejna inicjatywa firmy NOTJUSTSHOP na rzecz naszych uczniów zakończyła się sukcesem. Cel akcji ZAKOLOROWANI został osiągnięty. Spełniło się nasze marzenie o drukowaniu przestrzennym – firma OMNI3D podarowała nam drukarkę 3D.

 

Dla nas to dar o znaczeniu szczególnym. Osoby niewidome i słabo widzące wykorzystują zmysł dotyku w sposób aktywny do poznawania przedmiotów i otoczenia, ponieważ postrzeganie i poznanie dotykiem zastępuje poznanie wzrokowe. Nauka poprzez dotyk odgrywa ważną rolę informacyjną w zdobywaniu wiedzy i umiejętności.

Drukarka 3D umożliwi nam:

  • stworzenie modeli obiektów, których nie można poznać dotykiem ze względu na ich rozmiary – są zbyt małe lub zbyt duże,
  • pokazanie osobie niewidomej obiektów niedostępnych, takich jak np. statek kosmiczny w odległej galaktyce lub chociażby elementy architektury,
  • prezentację układów przestrzennych np. makiet skrzyżowań, co ułatwia osobie niewidomej wyobrażenie sobie otoczenia i łatwiejsze w nim poruszanie się,
  • przygotowanie specjalnych pomocy-zabawek dla niewidomych dzieci: wypukłych labiryntów, klocków, puzzli, układanek,
  • przygotowanie pomocy dydaktycznych: figur geometrycznych, brył, reliefów obrazów, schematów i planów wypukłych,
  • przygotowanie modeli do kształcenia zawodowego np. części anatomicznych człowieka przydatnych w nauce zawodu technik masażysta, modeli drogich lub trudnodostępnych podzespołów komputerowych pomocnych w nauce zawodu technik tyfloinformatyk, elementów flory dla osób uczących się zawodów ogrodniczych.

Ponadto technologia wydruków przestrzennych to ważny element kształcenia uczniów w zawodzie technik tyfloinformatyk. Osoby słabo widzące współpracujące z osobami niewidomymi mogą wspólnie zaprojektować model tak, aby był on w pełni czytelny i użyteczny. Wynikiem takiej współpracy może być nie tylko zdobycie doświadczenia przez uczniów, ale jednocześnie uzupełnienie i poszerzenie szkolnej bazy pomocy dydaktycznych na każdym etapie kształcenia.

 

Oprócz wymienionych korzyści, jakie daje posiadanie własnej drukarki 3D, jest jeszcze jeden aspekt niezwykle cenny, bezcenny – radość, szczęście i przyjemna, ekscytująca wręcz perspektywa poszerzania horyzontów. Najmłodsi nie patrzą na prezent przez pryzmat walorów edukacyjnych i użyteczności. Po prostu spontanicznie się cieszą.

 

Drukarkę przywiózł pan Łukasz Kaliciński z NOTJUSTSHOP, by w imieniu OMNI3D przekazać ją dzieciom. Niespodzianka bardzo ucieszyła naszych wychowanków. Dzieci zachwycone pytały o szczegóły dotyczące urządzenia. Rozumiały, że otwierają się przed nimi nowe możliwości poznania, że mogą teraz odkrywać setki przedmiotów, mogą zobaczyć to, co wcześniej było niemożliwe, mogą wydrukować prawie wszystko, co podpowie wyobraźnia. Dla małych dzieci i dla tych osób dorosłych, które niekiedy pozwalają sobie reprezentować mniej naukowe podejście, technologia druku 3D to prawie jak czary albo trik iluzjonisty, trochę jak królik z kapelusza.

 

Gdyby Antoine de Saint-Exupéry żył w dzisiejszych czasach, być może zamiast:

– Proszę cię, narysuj mi baranka.

Mały Książę z właściwym dla siebie uporem nalegałby:

– Proszę cię, wydrukuj mi baranka.

My możemy już taką prośbę spełnić w naszym Ośrodku. I za rok na Wielkanoc wydrukujemy sobie własnego, świątecznego baranka, a nasi wikliniarze uplotą mu śliczny koszyczek zamiast pudełka.

BARDZO DZIĘKUJEMY za tę możliwość!

 

Fotografie

  Fotografia: Nasza drukarka wśród uradowanych obdarowanych

 

powrót »
Czcionka standardowa Czcionka duża Czcionka bardzo duża biały tekst, czarne tło czarny tekst, żółte tło kolorystyka standardowa